Що таке афективні розлади?
Афективні розлади - це порушення настрою, що мають хворобливу природу. Це велика група захворювань, що включає:
- депресію (всі її різновиди);
- припіднятий настрій (маніакальний стан, усі різновиди);
- біполярний афективний розлад (по старому - маніакально-депресивний психоз);
- дистимія;
- циклотимія;
- змішані прояви
Щонайменше половина з усіх, хто звертається по допомогу до психіатрів, психотерапевтів і психологів, мають різного ступеня вираженості афективні розлади.
Причини афективних розладів
Більшість афективних розладів мають ендогенну природу, тобто спричинені зміною обмінних процесів у центральній нервовій системі. До порушень настрою може бути схильність у вигляді дисбалансу нейромедіаторних систем мозку. Точні причини афективних розладів поки не відомі, але механізми розвитку таких захворювань добре вивчені. Завдяки цьому у лікарів є можливість проводити лікування і досягати хороших результатів у допомозі хворим з афективними порушеннями.
Як допомогти пацієнту з афективним розладом?
Основна допомога при афективних захворюваннях полягає в організації консультації лікарем-психіатром і початку лікування. На жаль, статистика показує, що пацієнти з афективною патологією рідко своєчасно звертаються до лікаря. У кращому разі підуть до психолога (який не завжди зуміє розгледіти хворобу) або вдаватимуться до заспокійливих, стимуляторів, алкоголю тощо. Перший похід до лікаря зі скаргами на психічний стан це завжди складний крок, тож родичі тут мають проявити ініціативу.
Лікування біполярного афективного розладу
Біполярний афективний розлад особистості (БАР) - це нова назва захворювання, яке раніше було відоме як маніакально-депресивний психоз (МДП). Це хронічне захворювання, яке на даний момент вважається невиліковним, але не прогресує, на відміну від шизофренії. Лікування маніакально-депресивного психозу зводиться до купірування гострих станів і профілактики рецидивів.
Лікування гіпоманії
Гіпоманіакальний стан - підвищений настрій, що супроводжується збільшенням активності, продуктивності, вкороченням сну. Є проміжним станом між нормою і маніакальним станом - патологічно підвищеним настроєм, що призводить до грубих порушень поведінки. Лікування гіпоманіакального стану зводиться до купірування гострих станів і профілактики рецидивів.
Лікування дистимії
Дистимія - депресивний хронічний розлад, який проявляється тривалим зниженням настрою. Поганий настрій не досягає вираженого ступеня, не доходить до нападів. Дистимія частіше починається в підлітковому віці, може тривати роками. Лікування дистимії зводиться до купірування гострих станів і профілактики рецидивів.
Лікування циклотомії
Циклотимія - психічний афективний розлад, за якого пацієнт відчуває коливання настрою між невиразною (близькою до дистимічної) депресією та гіпертимією (інколи навіть виникають епізоди гіпоманії). Лікування циклотимії зводиться до купірування гострих станів і профілактики рецидивів.
Де краще лікувати афективні розлади?
В Україні багато хороших державних і приватних клінік. Але, на жаль, у сфері психології та психіатрії знайти гідного фахівця складно. Річ у тім, що наша країна довгий час не розвивалася в цій галузі. Тому професійні лікарі з європейським рівнем знань і досвідом тільки зараз стали з’являтися у нас. А оскільки лікування психічних розладів в Україні - це затребуваний вид послуги, то до вибору фахівця потрібно підходити уважно.
Часті питання:
Який комплекс послуг ви пропонуєте з лікування?
Наша клініка надає повний комплекс послуг з лікування психіатрії:
- Індивідуальної психологічної роботи з лікарем-психотерапевтом,
- сеанси гіпнотерапії,
- медикаментозне лікування,
- психотерапевтичний,
- амбулаторні
- стаціонарні реабілітаційні програми.
Основна наша відмінність від інших клінік, центрів реабілітації – комплексний підхід до проблеми – ми не надаємо лікування однієї із проблем, а доводимо лікування до розумного фіналу.
Скільки часу зазвичай їде лікар, не підкажете?
Так, ми надаємо послугу «Терміновий виїзд». Точний час, на жаль, ми назвати вам не зможемо, оскільки воно залежить від вашого місцезнаходження, а також від густини руху на дорозі. Вночі, звичайно, лікар-психолог зможе приїхати на виклик максимально швидко.
Чим допомогти близькому?
Сам факт звернення родичів по допомогу до центру вже допомагає хворому. Для нормалізації сімейних стосунків слід проводити індивідуальні та сімейні консультації з психологами.
Чи є шанс вилікуватися самостійно?
Лікуватися самому можна, ось тільки результати таке лікування не дає. Щорічно вмирають тисячі людей від різного роду захворювань, а ще більша кількість гине через пов'язані причини або в п'яному чаді потрапляють в аварії. Якби можна було лікуватися «вдома», то навколо стало набагато більше гідних людей, але поки що такого способу немає.
Я можу бути впевненим, що на роботі не дізнаються, що я проходжу у вас лікування?
Ми не надаємо інформацію про своїх пацієнтів третім особам. Наша керується затвердженим Наказом МОЗ «Про анонімне лікування в установах (підрозділах)», який говорить про те, що: «на звертаються за анонімною медичною допомогою хворих на запит заводиться індивідуальна карта амбулаторного (стаціонарного) хворого, у якому зазначаються названі хворим прізвище, вік та населений пункт проживання без пред'явлення документа, що засвідчує особу та місце роботи.»