Лабораторні дослідження обов'язкова частина медичного обстеження. Без результатів аналізів діагностика не може бути точною, адже саме вони надають додаткову інформацію про стан організму пацієнта, яку лікар не може отримати під час огляду.
Аналізи крові
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПЕРЕД ЗДАЧІВ АНАЛІЗІВ КРОВІ:- Кров здається в ранкові години натще (або в денні та вечірні години, через 5 – 6 годин після останнього прийому їжі). За 1 день до дослідження виключити з раціону продукти із високим вмістом жирів.
- Показники крові можуть суттєво змінюватися протягом дня, тому рекомендується всі аналізи здавати в ранковий час (якщо немає іншої рекомендації лікаря).
- Напередодні дослідження (протягом 24 годин) виключити спиртне, інтенсивні фізичні навантаження, прийом лікарських препаратів (за згодою з лікарем).
- За 1-2 години до здачі крові утриматися від куріння, не вживати сік, чай, каву, можна пити негазовану воду. Виключити фізичну напругу (біг, швидке піднесення сходами), емоційне збудження. За 15 хвилин до здавання крові рекомендується відпочити, заспокоїтися.
- Не слід здавати кров для лабораторного дослідження відразу після фізіотерапевтичних процедур, інструментального обстеження, рентгенологічного та ультразвукового досліджень, масажу та інших медичних процедур.
- При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити повторні дослідження в однакових умовах – в одній лабораторії, здавати кров в однаковий час доби та ін.
- Кров для досліджень слід здавати до початку прийому лікарських препаратів або не раніше, ніж через 10 - 14 днів після їх відміни. Для оцінки контролю ефективності лікування будь-якими препаратами потрібно проводити дослідження через 7 років. 14 днів після останнього прийому препарату. Якщо Ви приймаєте ліки, обов'язково попередьте про це лікаря.
Додаткова підготовка до аналізу крові:
БІОХІМІЯ:
Сечовина
За 1-2 дні до дослідження необхідно дотримуватись дієти: відмовитися від вживання багатої пуринами їжі - печінки, нирок, а також максимально обмежити в раціоні м'ясо, рибу, каву, чай. Протипоказані інтенсивні фізичні навантаження.
Холестерин, ліпопротеїди
Кров необхідно здавати після 12-14 годинного голодування. За два тижні до дослідження необхідно відмінити препарати, що знижують рівень ліпідів у крові, якщо не ставиться за мету визначити гіполіпідемічний ефект терапії цими препаратами.
Глюкоза
При здачі крові на глюкозу, на додаток до основних вимог підготовки до аналізів, не можна:
- чистити зуби;
- жувати гумку;
- ранковий чай/кава (навіть несолодкий) заборонено;
- не приймати лікарські препарати (контрацептиви, сечогінні засоби та ін.), якщо скасувати ліки неможливо, обов'язково попередити лікаря.
Глюкозотолерантний тест
Проводиться тільки за наявності попередніх результатів визначення глюкози натще, без навантаження. Вміст глюкози в плазмі визначають натщесерце (10-14 годин нічного голодування) і через 2 години після навантаження глюкозою.
Не рекомендується проводити дослідження після та під час стресових впливів, після операцій та пологів, при запальних процесах, гепатитах, під час менструацій, при захворюваннях ШКТ з порушенням всмоктування глюкози.
Перед проведенням тесту необхідно виключити лікувальні процедури та прийом ліків (адреналіну, глюкокортикоїдів, контрацептивів, кофеїну, сечогінних тіазидного ряду, психотропних засобів та антидепресантів).
При концентрації глюкози 6,7 ммоль/л і більше тест вважається позитивним, у цьому випадку проводять стандартний 2-годинний пероральний глюкозотолерантний тест.
Вагітним (термін 24-28 тижнів) рекомендують проводити одногодинний тест толерантності до глюкози. При проведенні одногодинного тесту прийом їжі напередодні дослідження можна не виключати, але після перорального прийому 75 г глюкози жінка не повинна їсти протягом 1 години, аж до забору венозної крові.
Тим вагітним, у яких найближчі родичі страждали на цукровий діабет, у кого має місце стійка глюкозурія (наявність цукру в сечі), які страждають на ожиріння або за наявності під час попередньої вагітності гестаційного цукрового діабету, макросомії (великого плоду), незрозумілої внутрішньоутробної смерті - рекомендовано проводити скринінг на ранніх термінах (16-20 тижнів).
Гормони:
- Кров на гормональні дослідження необхідно здавати натще в ранковий час.
- За відсутності такої можливості, на деякі гормони кров можна здавати через 4-5 годин після останнього прийому їжі в денні та вечірні години (крім тих досліджень, на які кров необхідно здавати строго в ранковий час).
- За 1-2 дні до здачі аналізів виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів, останній прийом їжі не повинен бить рясним.
- За 1 день до дослідження необхідний психоемоційний та фізичний комфорт (спокійний стан без перегрівання та переохолодження).
Гормони щитовидної залози
При первинній перевірці рівня тиреоїдних гормонів відмінити препарати, що впливають на функцію щитовидної залози за 2-4 тижні до дослідження. При контролі лікування - виключити прийом препаратів у день дослідження і обов'язково відзначити це в направному бланку (відзначити також і інформацію про прийом інших ліків – аспірину, транквілізаторів, кортикостероїдів, пероральних контрацептивів).
Антимюллерів гормон (AMH/MIS), Інгібін B
Жінкам дослідження проводять на 3-5 день циклу. За 3 дні до взяття крові виключити інтенсивні спортивні тренування, дослідження не слід проводити під час будь-яких гострих захворювань. За 1 годину до взяття крові не палити.
АКТГ, кортизол
У зв'язку з тим, що АКТГ і кортизол є гормонами стресу, перед процедурою здачі крові необхідно протягом 20 хвилин заспокоїтися і розслабитися, оскільки будь-який стрес викликає невмотивований викид цих гормонів у кров, що спричинить збільшення цього показника.
>
Рівень цих гормонів циклічно змінюється протягом доби, тому найбільш інформативними є результати досліджень, проведених вранці до 9 годин.
Інсулін, З – пептид
кров здавати строго в ранковий час.
Статеві гормони
У жінок репродуктивного віку на результати гормональних досліджень впливають фізіологічні фактори, пов'язані зі стадією менструального циклу. Під час обстеження на статеві гормони слід зазначити фазу менструального циклу.
Гормони репродуктивної системи необхідно здавати строго по днях циклу:
ЛГ, ФСГ- 3-5 день циклу;
Естрадіол - 5 - 7 або 21-23 день циклу;
Прогестерон - 21-23 день циклу.
17-ОН-прогестерон, ДГА - сульфат, тестостерон - 7- 9 день.
Пролактин - кров здавати вранці у стані спокою, перед дослідженням виключити пальпацію молочних залоз.
ОНКОМАРКЕРИ:
Простатспецифічний антиген (ПСА загальний, вільний)
Після біопсії передміхурової залози та масажу простати кров для визначення ПСА можна здавати не раніше ніж через 2 тижні. Постхірургічний рівень ПСА визначається не раніше, ніж через 6 тижнів після втручання.
ІНФЕКЦІЇ:
- Кров здається в ранковий час натще (або в денні та вечірні години, через 4-5 годин після останнього прийому їжі).
- За 1-2 дні до дослідження виключити з раціону продукти з високим вмістом жирів.
- Перед здаванням крові на вірусні гепатити за 2 дні до дослідження бажано виключити з раціону цитрусові, помаранчеві фрукти та овочі.
- Результати досліджень на наявність інфекцій залежать від періоду інфікування та стану імунної системи, тому негативний результат повністю не виключає інфекції. На ранньому етапі захворювання відбувається сіркоконверсія (відсутність антитіл у гострий період захворювання). У сумнівних випадках доцільно провести повторний аналіз через 3-5 днів.
- Дослідження крові на наявність антитіл класу IgМ до збудників інфекцій слід проводити не раніше 5-7 днів з моменту захворювання, а антитіл класів IgG, IgA не раніше 10-14 днів. Це пов'язано з термінами вироблення антитіл імунною системою та появою їх у крові у діагностичному титрі.
Аналізи мочі
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧІВ АНАЛІЗУ МОЧІ:Збір добової сечі
Аналіз сечі за Зимницьким
3 порція - з 12-00 до 15-00, 4 порція - з 15-00 до 18-00,
5 порція - з 18-00 до 21-00, 6 порція - з 21-00 до 24-00,
7 порція - з 24-00 до 3-00, 8 порція - з 3-00 до 6-00 години.
Всю зібрану кількість сечі у 8 контейнерах доставити до лабораторії.
Посів сечі (з визначенням чутливості до антибіотиків)
Мочу зібрати в стерильний контейнер: перші 15 мл сечі для аналізу не використовуються!Наступні 3-10 мл зібрати в стерильний контейнер, щільно закрутити кришку.
Доставити біоматеріал до лабораторії протягом 1,5-2 годин після збору. Допускається зберігання біоматеріалу в холодильнику при t+2+4. Не більше 3-4 годин.
При доставці до лабораторії пізніше зазначених термінів результати посіву сечі можуть бути недостовірними.
Збір сечі необхідно проводити до початку медикаментозного лікування та не раніше 5 днів після проведеного курсу лікування.
Аналіз кала
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧІВ АНАЛІЗУ КАЛА:Зішкріб на ентеробіоз
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧІВ АНАЛІЗУ СПЕРМИ:- Статева помірність від 2 до 7 днів;
- Не можна вживати алкоголь;
- Не приймати лікарських препаратів;
- Не можна відвідувати лазню або сауну;
- Не піддаватися впливу УВЧ.
Посів сперми(з визначенням чутливості до антибіотиків)
Сперму збирають у спеціальний контейнер. Заборонено використовувати презерватив для збирання сперми (речовини, що використовуються при виробництві презервативів, впливають на рухливість сперматозоїдів).
Вранці після сну необхідно помочитися, зробити ретельний туалет зовнішнього отвору сечівника теплою водою з милом.
Збір біоматеріалу проводити шляхом мастурбації, не торкаючись стінок контейнера.
Аналіз збирається до проведення курсу антибіотиків або через 2-3 тижні після нього.
Сперму доставити до лабораторії протягом 3-х годин після збору при t+37°С.
При повторному дослідженні бажано дотримуватись, по можливості, однакових періодів утримання для правильної оцінки отриманих результатів у динаміці.
Спермограма, MAR -тест
Строго дотримуватись загальних правил підготовки та збору біоматеріалу, як для посіву сперми.
На спермограму доставка біоматеріалу до лабораторії здійснюється протягом 1 години при t+37°С.
Для діагностики чоловічої безплідності за результатів, що відрізняються від норми, необхідно через 1-2 тижні перездати спермограму.
Аналіз слюни
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ЗДАЧІВ АНАЛІЗУ СЛЮНИ:За 3 години до збору слини забороняється:
- чистити зуби;
- полоскати рот;
- вживати їжу;
- жувати жуйку.
Якщо пацієнт приймає ліки для лікування порожнини рота, він повинен проінформувати лікаря.
У спеціальний контейнер зібрати 2-3 мл слини.
Зразок слини доставити до лабораторії протягом 3-4 годин з моменту збору. Допускається заморожування біоматеріалу у морозильній камері, доставити до лабораторії у замороженому вигляді. Не розморожувати!
ПЛР-діагностика
ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ПЕРЕД ПРОВЕДЕННЯМ ПЛР-ДІАГНОСТИКИ:- За 10 днів до взяття біоматеріалу необхідно припинити прийом лікарських препаратів та лікувальні процедури.
- Кров здавати натще.
- Моча (середня порція) збирається вранці після сну.
- Доставка до лабораторії здійснюється в той же день протягом 2-3 годин.
Перед здаванням біоматеріалу з урогенітального тракту не можна:
- мочитися 3 години до взяття матеріалу;
- жити статевим життям менш ніж за 36 годин до взяття матеріалу;
- застосовувати дезінфікуючі розчини;
- використовувати антибактеріальне мило;
- застосовувати антибактеріальні засоби або уросептики внутрішньо;
- жінкам застосовувати будь-які вагінальні свічки менше, ніж за 36 годин до взяття матеріалу;
- жінкам спринцюватися;
- жінкам здавати аналізи під час менструації.
Що робити, якщо Ви щось порушили з перерахованого вище?
- Перенести здачу аналізу на інший день.
- Передати аналіз пізніше, через два тижні після завершення курсу лікування антибактеріальними засобами. Якщо на фоні їх застосування Ви отримали хороші результати – ndash; це не є справжньою картиною, але може бути показовим в оцінці лікування на даному етапі, і це не свідчить про те, що лікування можна припинити!
Мікробіологічні дослідження
Правила підготовки до деяких мікробіологічних досліджень включені до відповідних розділів (дослідження сечі, калу, сперми).
Для всіх мікробіологічних досліджень рекомендується припинення застосування антибактеріальних препаратів за 7-10 днів до взяття матеріалу.
Виділене
Протягом 14 днів перед дослідженням пацієнти не повинні приймати антибіотики.
У жінок взяття біологічного матеріалу найкраще проводити не раніше ніж через 14 днів після менструації.
Перед взяттям матеріалу пацієнтам рекомендується утриматися від сечовипускання протягом 1,5-2 годин.
За наявності гнійних виділень зіскрібок рекомендується брати через 15-20 хв після сечовипускання.
У чоловіків дослідження проводиться вранці до сечовипускання або пацієнтам рекомендується не мочитися протягом 4-5 годин до взяття проби.
Сівба грудного молока:
Перед збиранням матеріалу груди помити теплою водою з милом, витерти чистим рушником, ретельно обробити соски та навколососкову область молочних залоз ватним тампоном, змоченим 70% етиловим спиртом (кожна заліза обробляється окремим тампоном).
Перші 10-15 мл зцідженого молока для аналізу не використовуються.
Наступні 3-4 мл молока збираються з кожних грудей у стерильні контейнери (підписати - права та ліва).
Матеріал доставити до лабораторії протягом 2-х годин після збору.
Посів секрету передміхурової залози:
Секрет простати отримують у процесі масажу передміхурової залози лікарем-урологом. Матеріал збирається в стерильний контейнер після туалету зовнішнього отвору сечівника теплою водою з милом.
Дослідження мазка із зіва:
Мазок із зіва береться строго натще, перед дослідженням не можна:
- - чистити зуби,
- - полоскати рот водою,
- - жувати жуйку.
Виклик кваліфікованого спеціаліста для здачі аналізів дома. Ми приїдемо, коли Вам зручно!
Довіряючи новітнім технологіям помноженим на професіоналізм та досвід, Ви можете бути впевнені у достовірності результату аналізу!
Часті питання:
Який комплекс послуг ви пропонуєте з лікування?
Наша клініка надає повний комплекс послуг з лікування психіатрії:
- Індивідуальної психологічної роботи з лікарем-психотерапевтом,
- сеанси гіпнотерапії,
- медикаментозне лікування,
- психотерапевтичний,
- амбулаторні
- стаціонарні реабілітаційні програми.
Основна наша відмінність від інших клінік, центрів реабілітації – комплексний підхід до проблеми – ми не надаємо лікування однієї із проблем, а доводимо лікування до розумного фіналу.
Скільки часу зазвичай їде лікар, не підкажете?
Так, ми надаємо послугу «Терміновий виїзд». Точний час, на жаль, ми назвати вам не зможемо, оскільки воно залежить від вашого місцезнаходження, а також від густини руху на дорозі. Вночі, звичайно, лікар-психолог зможе приїхати на виклик максимально швидко.
Чим допомогти близькому?
Сам факт звернення родичів по допомогу до центру вже допомагає хворому. Для нормалізації сімейних стосунків слід проводити індивідуальні та сімейні консультації з психологами.
Чи є шанс вилікуватися самостійно?
Лікуватися самому можна, ось тільки результати таке лікування не дає. Щорічно вмирають тисячі людей від різного роду захворювань, а ще більша кількість гине через пов'язані причини або в п'яному чаді потрапляють в аварії. Якби можна було лікуватися «вдома», то навколо стало набагато більше гідних людей, але поки що такого способу немає.
Я можу бути впевненим, що на роботі не дізнаються, що я проходжу у вас лікування?
Ми не надаємо інформацію про своїх пацієнтів третім особам. Наша керується затвердженим Наказом МОЗ «Про анонімне лікування в установах (підрозділах)», який говорить про те, що: «на звертаються за анонімною медичною допомогою хворих на запит заводиться індивідуальна карта амбулаторного (стаціонарного) хворого, у якому зазначаються названі хворим прізвище, вік та населений пункт проживання без пред'явлення документа, що засвідчує особу та місце роботи.»