Психоз - розлад психіки, за якого порушується душевний стан, спотворюється сприйняття світу і через це змінюється поведінка. У хворого порушується увага, пам’ять, мислення, з’являється почуття страху, недовіра, депресія тощо. Людина з психозом замикається в собі, перестає контактувати з людьми або стає підозрілою та агресивною.
Спостереження показують, що психози характерні як для жінок, так і для чоловіків (хоча жінки частіше й раніше звертаються по допомогу), і це не залежить від раси та матеріального становища. Дуже часто вони є наслідком важких психологічних потрясінь, але іноді розвиваються і без видимих зовнішніх причин.
Не менше половини з усіх, хто звертається до психіатрів, психотерапевтів і психологів по допомогу, мають різного ступеня вираженості афективні розлади.
Делірія
Делірій (деліріозний синдром) - грубе порушення психіки, психоз, що протікає з такими симптомами:
- Напливи галюцинацій та ілюзій, частіше зорових, рідше слухових і тактильних.
- Маячення у вигляді помилкових умовиводів, неправильних висновків, помилок, що не піддаються переконанню.
- Порушення орієнтування в часі, місці. Орієнтування у власній особистості збережено.
Для делірію властиві почуття страху, відчуття небезпеки, рухова активність (хворий намагається захищатися, нападати, ховатися, тікати, битися тощо).
Під час делірію може підвищуватися температура, частішати пульс, скакати артеріальний тиск, посилюватися пітливість, може спостерігатися тремтіння.
Манія переслідування
Почуття або манія переслідування - психічний розлад, через який пацієнту здається, що за ним стежать, переслідують, хочуть вбити або заподіяти шкоду. Хворому може здаватися, що його переслідує будь-хто, окрема людина, група людей, тварини, нереальні істоти або неживі предмети. Почуття переслідування часто розвивається на тлі інших психічних відхилень і потребує термінової діагностики та лікування.
Симптоми та ознаки манії переслідування:
- відчуття переслідування;
- сприйняття будь-яких невдач і проблем як спроби завдати шкоди;
- соціальна ізольованість, бажання піти від суспільства через відчуття, що скрізь вороги та переслідувачі;
- тривожність, панічні атаки;
- надмірна зацикленість на дрібних подіях, деталях, пошук у них загрози для себе;
- постійне розширення кола переслідувачів;
- безсоння через страх бути пораненим, убитим уві сні;
- прагнення писати скарги на переслідувачів у державні органи, поліцію, інші інстанції.
Гострий психоз
Під гострим психозом, як правило, розуміють такий стан людини, коли вона не здатна правильно оцінити події, що відбуваються навколо, і свою поведінку, відчуває гостре відчуття страху і потребу в безпеці, стає збудженою, включається в галюцинаторні та маячні переживання. Вважається, що симптоматика не має якоїсь логіки та стрункості, а може змінюватись з кожним днем, або ж від години до години.
Гострі психози небезпечні тим, що під дією галюцинаторних переживань і маячних ідей, пацієнти можуть бути небезпечні для себе і оточуючих їх близьких.
Важливо розуміти, коли саме в психіці людини настає нестабільний стан, який в наслідок може призвести до тяжких наслідків для її здоров’я. Критерієм будь-якої хвороби (не обов’язково психічної) є дезадаптація.
Першим симптомом розладу є соціальна дезадаптація: спостерігається різка зміна способу життя, зміна інтересів, ігнорування домашніх і робочих обов’язків, безглузді висловлювання і вчинки. Будь-який гострий психоз проходить кілька стадій, які не завжди помічають родичі хворого.
Післяпологовий психоз
Післяпологовий психоз - порушення психіки, що виникають у жінки в період після народження, частіше протягом першого місяця після пологів (рідко можуть спостерігатися післяпологові психози і в пізні терміни - до року після пологів).
Причини післяпологових психозів:
- Спадкова схильність
- Перевтома (недосипання, порушення режиму сон-неспання, підвищені психологічні та фізичні навантаження)
- Гормональні порушення
- Пологи, що важко пройшли (велика крововтрата, хірургічні операції, інфекції та запальні захворювання) та ін.
Лікування психозів у літніх людей
Нервова система і психіка з віком стає більш схильною до розвитку психічних розладів і порушень поведінки. Від “ загострення” рис характеру і зниження пам’яті до розвитку сенільного старечого психозу з маренням, обманами сприйняття ( галюцинації та ілюзії), зміною свідомості.
Виділяють кілька типів психозів:
- маячні психози. З’являються висловлювання, які не відповідають дійсності й не піддаються переконанню. Маячення шкоди або обкрадання характеризується повторюваними висловлюваннями про те, що сусіди або близькі крадуть гроші, документи і цінності, хочуть заволодіти нерухомістю.
- Маячення впливу проявляється переконаністю в тому, що оточуючі цілеспрямовано чинять шкідливий вплив у вигляді запахів, особливих хвиль, подають спеціальні знаки - натяки. Іпохондричне марення характеризується висловлюваннями про наявність будь-якої хвороби, хоча об’єктивно це не підтверджується. Для марення переслідування властиві ідеї про те, що вони стали об’єктом для недоброзичливців і до неправильного трактування поведінки оточуючих.
- Галюцинаторні психози. Властиві обмани сприйняття, які призводять до вторинного марення. Наприклад, хворий починає відчувати неприємний запах, чути оклики або голоси, бачити обличчя (яких у реальності немає). Поведінка таких пацієнтів зводиться до спроби позбутися таких явищ (затикають ніс, вуха, викидають з дому речі) або вступити з ними в розмову (збоку це має вигляд “розмови або бурмотіння із самим собою”).
- Психози порушеної свідомості. Втрачається орієнтування в часі та місці перебування. Перестають упізнавати близьких.
За психозів часто втрачається критичне ставлення до свого стану. Тому ініціаторами звернення по допомогу до лікаря мають стати оточуючі та родичі.
Сенільний психоз
Сенільний психоз - група різних за причиною порушень поведінки, що виникають у літньому віці (після 60 років), що супроводжуються грубими порушеннями поведінки у вигляді сплутаності, марення, агресії, обманів сприйняття і відсутності (або різкому зниженні) критичного ставлення до свого стану у хворого.
Сенільний психоз може нагадувати деменцію (недоумство), але головною його відмінністю є оборотний характер (у разі деменції психічні розлади протікають хронічно та згодом тільки прогресують).
Синдром Котара
Синдром Котара – болезненное состояние, состоящее из нескольких симптомов:
- сниженное настроение в виде депрессии с чувством тоски и тревоги;
- измененное восприятие в виде дереализации, болезненного бесчувствия;
- нарушенное мышление в виде бреда отрицания и гибели (бред Котара);
Маячення Котара являє собою впевненість хворого в тому, що його нутрощі (всі або окремі органи) померли, згнили, перестали працювати й існувати, що його душа спустошена, мертва, винна перед усіма, тіло - розкладається, що сам пацієнт є джерелом інфекцій, “смердючих запахів”, страждань для інших людей тощо. У важких випадках хворий відчуває і стверджує, що навколишній світ теж загинув, “неживий”, спорожнів і “не існує”.
Хронічний психоз
Хронічний психоз - група розладів психіки, які тривають довго або з постійними рецидивами. До цієї групи входять шизофренія, маячні розлади, шизотиповий та інші хронічні розлади.
Прояви хронічного психозу можуть як посилюватися з часом, так і слабшати та ставати менш помітними.
Ознаки та прояви хронічних психозів
Звернутися до лікаря варто, якщо ви помітили в себе чи близького такі симптоми розладу:
- проблеми з мисленням, неможливість зосередитися на роботі або будь-якому завданні, складнощі із запам’ятовуванням і сприйняттям інформації;
- марення, наприклад, почуття переслідування або своєї обраності;
- галюцинації, зокрема зорові, слухові, нюхові;
- неадекватна поведінка, невластиві реакції на повсякденні ситуації, події;
- перезбудження;
- ступор;
- замкнутість, небажання спілкуватися з оточуючими.
Початкові симптоми психозу
Не можна сказати, що подібний розлад є несподіваним. Перші вісточки психозу можуть непомітно розвиватися протягом багатьох місяців, і розпізнаються дуже складно. Як і будь-яке захворювання, психоз проходить кілька стадій, за яких можливі такі симптоми, як:
- занепокоєння, нервозність, дратівливість;
- підвищена чутливість, гіперчутливість, сердитість (тужливо-злісний настрій);
- розлади сну (надмірна тяга до сну або відмова від сну);
- відсутність апетиту зі зниженням ваги (рідше навпаки);
- недбале ставлення до самого себе, незвичний, дивний вигляд;
- несподівана відсутність інтересу, енергії, безініціативність;
- недовіра, підозрілість;
- відхід у себе, ізоляція;
- проблеми у стосунках із людьми, припинення контактів, уникнення спілкування.
Тобто на початку психози характеризуються поведінковими змінами, які, як здається, не потребують лікування. Людину, у якої спостерігаються перші симптоми, близькі можуть намагатися відволікти, убезпечити її від стресів і надають достатньо часу і можливостей для відпочинку, при цьому не звертаючись до фахівців. Але коли психоз уже трапився, не помітити його не можна, оскільки він завжди супроводжується грубо порушеною неадекватною поведінкою.
Види психозів, від яких лікують у нашій психіатричній клініці
Ми пропонуємо лікування таких психозів:
- Післяпологовий психоз. Розвивається через стрес після народження дитини, проявляється галюцинаціями, маячними ідеями, порушенням сну, тривогою;
- Параноїдальний психоз. При захворюванні виникає ідея переслідування, проявляється злопам’ятність, постійне невдоволення, хворобливе сприйняття невдач;
- Старечий психоз. Розвивається після 60 років, протікає в гострій формі, у вигляді депресії;
- Депресивний психоз. У людей з депресивним психозом часто спостерігаються глибокий відчай, безвихідь і втрата інтересу до колишніх радощів і задоволень. Вони можуть почуватися винними за речі, які насправді не є їхньою провиною, і переживати постійне відчуття внутрішнього покарання. Такі думки та почуття можуть посилюватися з плином часу і призводити до серйозних порушень у функціонуванні повсякденного життя. Важливо розуміти, що депресивний психоз вимагає негайного втручання і професійного лікування. Якщо у вас або когось із ваших близьких є підозра на депресивний психоз або ви стурбовані ризиком самогубства, негайно зверніться по медичну допомогу. Психіатр або психолог проведуть ретельну оцінку вашого стану і розроблять план лікування, який може включати психотерапію, прописку лікарських препаратів або госпіталізацію в крайніх випадках.
- Реактивний психоз. Реактивний психоз може виникнути внаслідок сильного стресу, як-от втрата близької людини, важка фізична або емоційна травма, серйозні фінансові проблеми або інші важкі життєві обставини. Люди, які страждають від реактивного психозу, можуть відчувати змішані емоції, занепокоєння, депресію або паніку. Вони можуть мати труднощі з концентрацією, сном, апетитом і спілкуванням з оточуючими.
- Гострий психоз. Психози, за яких пацієнт страждає від маячних станів, галюцинацій, замикається в собі або стає агресивним.
- Судинний психоз. Судинний психоз є психічним розладом, який виникає на тлі судинних захворювань головного мозку, таких як гіпертонія та артеросклероз. Ці захворювання пов’язані з порушенням кровопостачання і функціонування мозку, що може призвести до різних психічних симптомів і поведінкових змін.
- Маніакально-депресивний психоз. Маніакально-депресивний психоз, також відомий як біполярний афективний розлад типу I або циклотимія, є серйозним психічним захворюванням. Воно характеризується періодами манії та періодами депресії. Люди, які страждають від цього розладу, переживають епізоди ейфорії, незвичайного енергетичного підвищення, підвищеної активності та впевненості в собі в періоди манії. У періоди депресії вони відчувають глибокий сум, відчай, втому, втрату інтересу до раніше приємних речей і проблеми з концентрацією.
Ці епізоди можуть тривати від кількох тижнів до кількох місяців. Частота і тривалість епізодів можуть варіюватися залежно від конкретної людини. Під час маніакальних епізодів люди можуть проявляти ризиковану поведінку, бути дратівливими та імпульсивними. Під час депресивних епізодів вони можуть відчувати думки про смерть або самогубство.
Ми стежимо за останніми досягненнями в галузі психіатрії та психології і застосовуємо передові методики і технології у своїй роботі. Наша клініка обладнана сучасним обладнанням, щоб забезпечити вам найвищу якість послуг. Не втрачайте надію! Зверніться до нашої клініки, і ми допоможемо вам подолати психози та досягти психічного благополуччя. Запишіться на консультацію вже сьогодні!
Часті питання:
Який комплекс послуг ви пропонуєте з лікування?
Наша клініка надає повний комплекс послуг з лікування психіатрії:
- Індивідуальної психологічної роботи з лікарем-психотерапевтом,
- сеанси гіпнотерапії,
- медикаментозне лікування,
- психотерапевтичний,
- амбулаторні
- стаціонарні реабілітаційні програми.
Основна наша відмінність від інших клінік, центрів реабілітації – комплексний підхід до проблеми – ми не надаємо лікування однієї із проблем, а доводимо лікування до розумного фіналу.
Скільки часу зазвичай їде лікар, не підкажете?
Так, ми надаємо послугу «Терміновий виїзд». Точний час, на жаль, ми назвати вам не зможемо, оскільки воно залежить від вашого місцезнаходження, а також від густини руху на дорозі. Вночі, звичайно, лікар-психолог зможе приїхати на виклик максимально швидко.
Чим допомогти близькому?
Сам факт звернення родичів по допомогу до центру вже допомагає хворому. Для нормалізації сімейних стосунків слід проводити індивідуальні та сімейні консультації з психологами.
Чи є шанс вилікуватися самостійно?
Лікуватися самому можна, ось тільки результати таке лікування не дає. Щорічно вмирають тисячі людей від різного роду захворювань, а ще більша кількість гине через пов'язані причини або в п'яному чаді потрапляють в аварії. Якби можна було лікуватися «вдома», то навколо стало набагато більше гідних людей, але поки що такого способу немає.
Я можу бути впевненим, що на роботі не дізнаються, що я проходжу у вас лікування?
Ми не надаємо інформацію про своїх пацієнтів третім особам. Наша керується затвердженим Наказом МОЗ «Про анонімне лікування в установах (підрозділах)», який говорить про те, що: «на звертаються за анонімною медичною допомогою хворих на запит заводиться індивідуальна карта амбулаторного (стаціонарного) хворого, у якому зазначаються названі хворим прізвище, вік та населений пункт проживання без пред'явлення документа, що засвідчує особу та місце роботи.»