⚡ Нерідко, після травм голови, можуть виникати “іскри в очах”. Однак якщо така симптоматика проявляється в спокійний час, то це може свідчити про наявність певного захворювання. Спалахи світла, які виникають в очах, не з’являються просто так. Людина може говорити про те, що в неї перед очима виникають спалахи, іскри, плями, але це не пов’язано з навколишнім оточенням, оскільки все це відбувається всередині ока.
🩺 Якщо така симптоматика була одноразовою, то панікувати не варто. Однак часті такі прояви потребують уваги фахівця. Пацієнти, які страждають на цю симптоматику, повинні обов’язково звернутися до лікаря, а в деяких випадках навіть терміново викликати швидку допомогу!
Чому виникають світлові спалахи в очах?
🔍 Рідкісні та поодинокі спалахи або плями в очах можуть свідчити про те, що відбувається заднє відшарування склоподібного тіла, розрив сітківки або ж мігрені, судинні захворювання. З кожною причиною варто розібратися детальніше:
- ⚠️ Заднє відшарування склоподібного тіла. Внутрішня частина наших очей заповнена гелеподібною речовиною, об’єм якої становить лише 3-4 мл, а маса 4 г. За своїм загальним складом тіло саме по собі нерівномірне, всередині нього також містяться порожнечі, центральна речовина, що заповнена рідиною, та колагенові волокна здебільшого більш щільні за структурою. Кріпиться склоподібне тіло в передній і задній частині очей, далі воно тісно прилягає до сітківки. У процесі старіння очей, саме в тілі починають виникати ущільнення волокон, шарів і, як результат, скорочується його об’єм. Внаслідок чого відбувається його поступове відшарування від внутрішньої стінки та виникає натяг сітківки, що зі свого боку призводить до появи спалахів в очах. У разі незначного натягу сітківки спеціального лікування не потрібно. У разі коли відбувається повне відшарування тіла або сильний натяг сітківки, такий стан є небезпечним і критичним. У будь-яку мить може виникнути розрив або ж відшарування, і як наслідок, у людини сильно знижується зір або ж відбуваються незворотні наслідки.
- 💡 Відшарування сітківки. Стан являє собою патологію, за якої шар світлосприймальних фоторецепторів, що розташовані всередині, починає відокремлюватися від інших шарів, а в простір, що утворився, починає надходити рідина. При такому порушенні відбувається швидка втрата зору людиною. Така патологія проявляється у вигляді спалахів і блискавок перед очима.
- 💉 Розрив сітківки. Виникає внаслідок стоншення її шару на периферії впливу з боку склоподібного тіла. Також такий стан може бути спровокований через отриману травму очей. Важливо звернути увагу на блискавки та спалахи перед очима, які виникли через отриманий стрес або сильне фізичне навантаження. Цей стан може також стати причиною відшарування внутрішньої оболонки ока. Основною профілактикою цієї патології є виявлення периферичних дистрофій і своєчасне втручання. Для цього застосовують лазерну корекцію, під дією лазера зменшують кількість небезпечних зон, при цьому перешкоджаючи появі нових. У разі розриву або пошкодження сітківки важливо провести хірургічне втручання, адже тривале відшарування призводить до загибелі фоторецепторів. У таких ситуаціях усі процеси, що відбуваються, можуть мати незворотний характер.
- 🔥 Запалення сітківки. Досить часто є симптомами спалахів. Таке запалення, як правило, є наслідком системного захворювання. Анатомічно судинна оболонка та сітківка очей розташовані поруч, то процес досить швидко перетікає в обидва шари й визначити де саме виникло запалення досить складно. Лікування займає тривалий час. Спочатку використовується консервативний метод із застосуванням противірусних препаратів, антибактеріальної терапії та в складних випадках хірургічний метод.
Інші причини виникнення спалахів
💡 Важливо пам’ятати, що причинами іскор і спалахів можуть бути не тільки захворювання очей, а й інші недуги, про які багато хто не завжди здогадується:
- 🤕 Мігрень. У більшості випадків передвісником сильного головного болю є кола, плями, спалахи, які можуть бути в активній фазі тривалий час. При цьому вони виглядають як мерехтливі нерівні блискавки. Такий стан називається аурою мігрені. Після цього починається напад дуже сильного головного болю, який має локалізацію в одній половині голови. Іноді у хворих відбуваються спалахи без больового синдрому. Такий стан належить до основної мігрені, і зазвичай вона з’являється при порушеннях нервової системи. Захворювання поширене серед жінок старше 30 років. При остеохондрозі шийного відділу відбувається погіршення роботи певної ділянки головного мозку. Як наслідок такий стан провокує порушення кровопостачання потилиці голови, яка відповідає за зір. Причиною мігрені також може бути зміна погоди, фізична або емоційна перевтома, проблеми зі сном, депресія, безсоння, шкідливі звички. Саме жителі великих міст схильні до ризику через постійні стреси, незбалансоване харчування та недосипання. Таке захворювання потребує проходження обстеження у невропатолога та офтальмолога.
-
🫀 Судинні захворювання організму. За наявності цукрового діабету і гіпертонічної хвороби можуть з’являтися спазми судин. У хворих можуть спостерігатися точки і спалахи перед очима, які проявляються найсильніше в темряві.
-
🧠 Пухлини головного мозку. За наявності утворень у потиличній частині голови, перед очима у хворого можуть виникати плями, які мають різну конфігурацію. Таке захворювання є дуже серйозним і небезпечним. Воно потребує підходу та спостереження у кількох фахівців.
-
☠️ Отруєння токсинами. Отруєння такою речовиною, як чадний газ, сприяє порушенню зорового сприйняття. Прийом психостимулювальних речовин може спровокувати галюцинації, блискавки, спалахи перед очима. За будь-якого виду отруєння необхідна термінова допомога фахівця, оскільки тривала дія токсичних засобів може спровокувати збої в роботі серця або ж призвести до летального результату.
-
💢 Різні травми голови. При отриманні удару з’являються спалахи, які можуть спровокувати втрату зору на нетривалий період. Найнебезпечнішими є тупі травми потиличної ділянки, оскільки саме там розташовані не тільки зорові центри, а також ділянки, що відповідають за дихання і роботу серцево-судинної системи. Насамперед пацієнт має навідатися до офтальмолога. При цьому спалахи і блискавки є прямим проявом патології ока і зокрема зору.
👨⚕️Якщо вчасно не звернутися по допомогу, повне відновлення стає неможливим. Найважливіше при цьому усунути такі критичні стани як: пошкодження внутрішніх оболонок, склоподібного тіла, відшарування сітківки. В інших ситуаціях знадобиться спостереження фахівців: невролог, ендокринолог, терапевт.
Бережіть свій зір і не ризикуйте ним, адже його повна втрата дуже сильно знижує якість життя.
Часті питання:
Який комплекс послуг ви пропонуєте з лікування?
Наша клініка надає повний комплекс послуг з лікування психіатрії:
- Індивідуальної психологічної роботи з лікарем-психотерапевтом,
- сеанси гіпнотерапії,
- медикаментозне лікування,
- психотерапевтичний,
- амбулаторні
- стаціонарні реабілітаційні програми.
Основна наша відмінність від інших клінік, центрів реабілітації – комплексний підхід до проблеми – ми не надаємо лікування однієї із проблем, а доводимо лікування до розумного фіналу.
Скільки часу зазвичай їде лікар, не підкажете?
Так, ми надаємо послугу «Терміновий виїзд». Точний час, на жаль, ми назвати вам не зможемо, оскільки воно залежить від вашого місцезнаходження, а також від густини руху на дорозі. Вночі, звичайно, лікар-психолог зможе приїхати на виклик максимально швидко.
Чим допомогти близькому?
Сам факт звернення родичів по допомогу до центру вже допомагає хворому. Для нормалізації сімейних стосунків слід проводити індивідуальні та сімейні консультації з психологами.
Чи є шанс вилікуватися самостійно?
Лікуватися самому можна, ось тільки результати таке лікування не дає. Щорічно вмирають тисячі людей від різного роду захворювань, а ще більша кількість гине через пов'язані причини або в п'яному чаді потрапляють в аварії. Якби можна було лікуватися «вдома», то навколо стало набагато більше гідних людей, але поки що такого способу немає.
Я можу бути впевненим, що на роботі не дізнаються, що я проходжу у вас лікування?
Ми не надаємо інформацію про своїх пацієнтів третім особам. Наша керується затвердженим Наказом МОЗ «Про анонімне лікування в установах (підрозділах)», який говорить про те, що: «на звертаються за анонімною медичною допомогою хворих на запит заводиться індивідуальна карта амбулаторного (стаціонарного) хворого, у якому зазначаються названі хворим прізвище, вік та населений пункт проживання без пред'явлення документа, що засвідчує особу та місце роботи.»