Сон - це фізіологічно необхідний стан, за якого людський організм відновлює витрачений ресурс за день. Здорове засинання для людей вважається нормальним, якщо з моменту зіткнення голови з подушкою минуло не більше 5 хвилин. У великих мегаполісах дотримання такої норми трапляється вкрай рідко, а це, своєю чергою, дуже тягне за собою виникнення проблем, пов’язаних зі сном.
Найчастішими скаргами у пацієнтів, які страждають на порушення сну, є:
- труднощі з процесом засинання;
- відчуття втоми після пробудження;
- чутливий сон протягом усієї ночі;
- неможливість заснути вночі і хороший денний сон;
- безсоння, яке триває довгий час;
- постійна сонливість;
- напади раптового бажання заснути;
- нічні кошмари;
- переривчастий або ж поверхневий сон.
Нерегулярний розлад сну спостерігається у половини дорослих людей. Жінки схильні до цього стану набагато частіше, ніж чоловіки, хлопчики рідше, ніж дівчатка, люди похилого віку частіше, ніж молоді.
Чому виникають проблеми зі сном?
Проблеми зі сном можуть проявлятися через багато чинників:
- емоційне виснаження;
- зловживання алкоголем;
- депресивний розлад;
- стрес;
- побічні ефекти після прийому низки препаратів;
- нестабільний графік роботи;
- психосоматичні прояви;
- захворювання нервової системи.
Кваліфікований лікар зможе провести точну консультацію і первинну діагностику для визначення першопричини виникнення проблеми, призначить схему лікування, яка допоможе впоратися з цим синдромом.
Синдром неспокійних ніг
Синдром неспокійних ніг: невгамовне бажання рухати ногами або відчуття поколювання, свербіння чи інших неприємних відчуттів у ногах під час сну, що може заважати засинанню або тривалості сну.
Нарколепсія
Нарколепсія: неможливість контролювати сон та напади сонливості протягом дня, що можуть виникати неочікувано та призводити до короткочасної втрати свідомості.
Какоморбідні порушення сну
Какоморбідні порушення сну: супутні порушення сну, які виникають разом з іншими медичними або психіатричними станами, такими як депресія, тривожність, біполярний розлад і деменція.
Відсутність відчуття сну: причини
Відсутність відчуття сну є поширеним станом, причиною якого є перевтома та деякі розлади психіки (невроз, депресія). Такому стану властиві: скарги пацієнтів на повну відсутність сну, відчуття цілковитої невиспаності.
Такий стан може справді порушувати нормалізацію сну: безсонням у вигляді постійних або ранніх пробуджень, важким засинанням, проявом постійної сонливості вдень.
Ранні пробудження є наслідком перезбудження головного мозку. Вони можуть провокувати відчуття невиспаності, зниження настрою, появу нав’язливих думок.
Підвищена сонливість особливості стану
Гіперсомнія (підвищена сонливість) існує двох видів:
- Фізіологічна. Причиною її прояву є недосипання, сильна втома та інше. Вона не потребує лікування та діагностики. Після усунення причини цей стан зникає.
- Психологічна. Їй властиве хворобливе походження. Вона супроводжується такими порушеннями сну як: безсоння, важке засинання. Іноді може тривати навіть після усунення причини.
Для лікування такого стану важлива допомога досвідченого фахівця, обстеження та призначення терапії.
Профілактичні методи боротьби з порушенням сну
Порушення сну може сильно впливати не тільки на ваш настрій, а й також на здоров’я. Тому важливо подбати про себе. Без цього ви відчуватимете сильну втому, перенапруження і занепад сил. Для боротьби з таким порушенням в організмі необхідно виконувати такі правила гігієни сну:
- Звести до мінімуму вживання кави та чаю у вечірній час доби.
- Не варто приймати їжу перед сном.
- Не займатися фізичними навантаженнями.
- Прокидатися і засинати в один і той самий час.
- Проводити провітрювання кімнати перед сном.
- Зменшити до мінімуму освітленість у спальні.
- Усунути всі сторонні звуки.
- Намагатися засинати до опівночі.
Введіть у свій вечір процедури розслаблення перед сном: здійсніть прогулянку, зробіть масаж, прийміть теплу ванну з аромаоліями.
Також до профілактики порушення сну належить ранковий підйом. Потрібно максимально намагатися вставати в один і той самий час і робити зарядку. Для того щоб виробити рефлекс засинання, необхідно використовувати ліжко за призначенням. Тобто не варто перед сном дивитися телевізор лежачи в ліжку, використовувати гаджети для читання книги або перегляду новин. У нього необхідно лягати тільки при відчутті сонливості.
Як відбувається лікування порушення сну і неспання?
При порушенні процесу сну, досить часто недостатньо бажання і застосування профілактики для його нормалізації. У нас у клініці після проходження консультації, огляду та діагностики, для кожного пацієнта індивідуально підбирається схема лікування. Залежно від результатів обстеження вона може включати:
- психотерапію;
- медикаментозне лікування;
- фітотерапію;
- рефлексотерапію;
- розслаблювальні методики;
- інші методи немедикаментозного характеру.
Для пацієнтів похилого віку лікування порушення сну відбувається комплексно. Після завершення курсу, лікарське дозування препаратів знижується або ж їх застосування повністю припиняється.
На результат лікування сну можуть впливати супутні соматичні та хронічні захворювання, які характерні для людей похилого
віку.
У нашій клініці передбачено комплексний підхід до всіх пацієнтів різних вікових груп. Сучасний підхід, правильно
призначене лікування дадуть змогу впоратися з проблемами сну в будь-якому віці.
Які існують види порушень сну?
Усі фахівці класифікують два види порушення сну:
- Первинні. Причиною прояву слугують патологічні зміни в організмі людини.
- Вторинні. Виникають унаслідок виникнення захворювань.
Існують симптоми та стани, що впливають на порушення сну:
- Збої у вищій нервовій діяльності та центральній нервовій системі, що проявляються задишкою, кашлем, болем.
- Постійна сонливість у разі гормональних збоїв, онкології.
- Зупинки дихання (апное) і постійне хропіння.
- Лікування порушення сну довгий процес, якщо не встановити причину його виникнення.
Важливо зазначити, що причини і лікування кожного конкретного порушення сну можуть відрізнятися, і консультація з фахівцем, таким як сомнолог або невролог, рекомендується для визначення найефективнішого підходу до діагностики та лікування.
Часті питання:
Який комплекс послуг ви пропонуєте з лікування?
Наша клініка надає повний комплекс послуг з лікування психіатрії:
- Індивідуальної психологічної роботи з лікарем-психотерапевтом,
- сеанси гіпнотерапії,
- медикаментозне лікування,
- психотерапевтичний,
- амбулаторні
- стаціонарні реабілітаційні програми.
Основна наша відмінність від інших клінік, центрів реабілітації – комплексний підхід до проблеми – ми не надаємо лікування однієї із проблем, а доводимо лікування до розумного фіналу.
Скільки часу зазвичай їде лікар, не підкажете?
Так, ми надаємо послугу «Терміновий виїзд». Точний час, на жаль, ми назвати вам не зможемо, оскільки воно залежить від вашого місцезнаходження, а також від густини руху на дорозі. Вночі, звичайно, лікар-психолог зможе приїхати на виклик максимально швидко.
Чим допомогти близькому?
Сам факт звернення родичів по допомогу до центру вже допомагає хворому. Для нормалізації сімейних стосунків слід проводити індивідуальні та сімейні консультації з психологами.
Чи є шанс вилікуватися самостійно?
Лікуватися самому можна, ось тільки результати таке лікування не дає. Щорічно вмирають тисячі людей від різного роду захворювань, а ще більша кількість гине через пов'язані причини або в п'яному чаді потрапляють в аварії. Якби можна було лікуватися «вдома», то навколо стало набагато більше гідних людей, але поки що такого способу немає.
Я можу бути впевненим, що на роботі не дізнаються, що я проходжу у вас лікування?
Ми не надаємо інформацію про своїх пацієнтів третім особам. Наша керується затвердженим Наказом МОЗ «Про анонімне лікування в установах (підрозділах)», який говорить про те, що: «на звертаються за анонімною медичною допомогою хворих на запит заводиться індивідуальна карта амбулаторного (стаціонарного) хворого, у якому зазначаються названі хворим прізвище, вік та населений пункт проживання без пред'явлення документа, що засвідчує особу та місце роботи.»